איתור נזילות בתל מונד

נזילות מים יכולות לקרות ממספר סיבות אבל לא תמיד יש אפשרות לדעת אם קיימת כזאת בכלל. בדרך כלל כשיש נזילת מים בבניין או בבית ניתן להבחין שחשבון המים עלה למרות שצריכת המים הממוצעת לא השתנתה או שהעיריה/חברת המים שלחה מכתב על כך שיש חשד לנזילה בצנרת המים. דרך נוספת לאבחן נזילת מים היא סימני עובש או רטיבות על הקיר. סימנים אלה מעידים על כך שאיפשהו מאחורי הקיר יש צינור מים סדוק שבורחים ממנו מים. במידה והבחנתם באחד מהתסמינים בטח תרצו לדעת כיצד מתבצע איתור נזילות בתל מונד ואיך מוצאים את הצינור והנקודה בצינור שממנה יש נזילה.

 

מה לעשות במקרה של נזילה

דבר ראשון שחשוב לבדוק במידה ולא רואים סימנים מובהקים לנזילה הוא בדיקה של שעון המים. במידה וכל הברזים סגורים היטב והאסלות מלאות אין שום סיבה ששעון המים יזוז. אם יש תנועה בשעון המים, גם אם זה לוקח כמה שעות לתזוזה קטנה, סימן שיש נזילת מים במערכת צינורות המים בבית וזה השלב בו צריך לאתר את המיקום המדויק כדי לתקן את הנזילה. חשוב לאתר את נזילת המים ולתקן את התקלה ממספר סיבות חשובות מאוד:

 

למה חייבים לתקן נזילת מים בהקדם האפשרי

נזק למבנה – כשיש נזילה שנמשכת לאורך זמן ולמים אין לאן לצאת, הם מתחילים לחלחל בתוך הקירות ולהיספג בבטון או הבלוקים והדבר גורם לו להתנפח, להיסדק ולהיחלש. עם הזמן הנזילה, ולו הקטנה ביותר, יכולה לגרום להתפוררות הקיר ופגיעה בברזל המחזיק אותו. רשתות הברזל הנמצאות בתוך הקירות כדי לשמר את חוזקתם מתחילות להחליד והתפורר גם הן. כשהנזק הופך למשמעותי הדבר יכול לגרום לסדקים נרחבים בקירות הבית ולסכנת התמוטטות עבור המבנה. 

נזק לתשתיות – התשתיות בבית, בהן נכללים כבלי החשמל, צינורות גז, ביוב ותקשורת שממוקמים בקירות ומתחת לרצפה. נזילה בצינורות המים יכולה לגרום לנזק בלתי הפיך לתשתיות העוברות בסמוך לאזור בו יש נזילת מים ובמיוחד לכבלי חשמל דבר שעלול לסכן חיים. עם הזמן הגומי שעוטף את כבלי החשמל כדי לבודד נחלש גם הוא מהמים ומתפורר דבר שיכול להוביל לקצר ולגרום לשריפה. גם צינורות הגז המכוסים בנחושת יכולים להחליד עם הזמן ולגרום לדליפת גז.

נזק בריאותי – עם הצטברות הלחות בקירות ומתחת למרצפות מצטבר גם עובש ופטריות. האוויר כולו בחלל החדר מזדהם ומתמלא בחיידקים. דבר זה יכול לגרום לבני הבית לחלות, לקשיים בדרכי הנשימה ולפיתוח אלרגיות. לאחר תיקון נזילה יש צורך גם לבצע ייבוש תת רצפתי ובקירות. הייבוש התת רצפתי מתבצע בעזרת מכשור מתקדם כדי למנוע הריסת קירות או החלפת הרצפה.

נזק לתכולה – מלבד הקירות והרצפה, עובש יכול לעבור גם לרהיטים, שטיחים, תמונות ומוצרי חשמל די בקלות. ארון צמוד לקיר עם עובש נרקב גם הוא ולאחר זמן מה העובש מתפשט גם עליו. לא ניתן להחזיר את מצבו של הארון לקדמותו ועדיף לזרוק אותו. אותו הדבר עם תמונות שתלויות על הקיר והשטיח שעל הרצפה.

 

טכנולוגיות מתקדמות בשימוש איתור נזילות בתל מונד

בעבר אינסטלטורים היו צריכים "לנחש" מהיכן מגיעה הנזילה בזכות האמצעים שהיו לרשותם כמו חוש השמיעה – להאזין לטפטוף, או חוש המישוש – לגעת בכל קירות הבית כדי לנסות ולהרגיש רטיבות. הדבר מנע מהאינסטלטורים לאבחן באופן מדויק מהיכן מגיעה הנזילה דבר שגרם הרבה פעמים לשבירת קירות כדי למצוא את מקור הבעייה באופן מדויק יותר. היום לשרברבים יש אמצעים טכנולוגיים רבים לאיתור נזילות המחליפים את ההסתמכות על החושים שלהם כמו מכשיר האזנה המסנן רעשי רקע ומאתר כמעט באופן מושלם את כיוון מקור הנזילה, מצלמה תרמית כשהמטרה שלה היא למצוא את המקום בעל החום הנמוך ביותר והלחות הגבוהה ביותר לאיתור מקור הנזילה, מכשיר מגנטי לאיתור מתכות בתוך הקיר ולצורך מיפוי תוואי הצינורות וחיישן לחות ורטיבות היכול לאתר את המקומות החשודים בנזילה. בצנרת גדולה ומורכבת יותר הנמצאת בדרך כלל מתחת לאדמה ניתן גם לבצע איתור נזילות באמצעות החדרת גז ידידותי לצנרת ולראות מעיין נוצרת נביעת הגז.

 

הפופולריות של מצלמות תרמיות לאיתור נזילות

אינסטלטורים חובבנים יסתמכו על מצלמה תרמית לאיתור נזילה בתוך הקיר. אנחנו לא אומרים שהמצלמה לא יכולה לאתר את מקור הנזילה אך האינדוקציה שהיא נותנת לא מדויקת ב-100%. אינסטלטורים מקצועיים בוחרים להשתמש בה כדי לאתר את האזורים בהם הלחות שבתוך הקירות מוגברת כדי לאתר את האזור בו הצנרת עוברת אך לאחר מכן משתמשים בטכניקות וטכנולוגיות נוספות כדי לדייק את מקור הנזילה. העניין הוא שכפי שלא ניתן לקבוע מהיכן מגיעה זיעה מגוף של אדם מזיע לאחר פעילות גופנית לפי אזורים בהם החולצה שלו ספוגה בזיעה כיוון שהיא יכולה להתפשט לכל החולצה גם אם הזיעה יוצאת רק מאזורים מסוימים כמו בתי שחי או צוואר. לכן אינסטלטור מקצועי יהיה מצויד בטכנולוגיות נוספות או שיטות איתור נזילות מים כדי לדייק את מקור הנזילה וכדי לתקן אותה במינימום נזק לקיר ולשאר המערכת. עניין נוסף עם מצלמה תרמית לאיתור נזילות הוא כשהנזילה היא מתחת לרצפה. אם הצינורות המים עוברים מתחת לרצפה, איתור מקור לחות ורטיבות לא יעיד באופן מדויק בכלל על האזור של מקור הנזילה או הדליפה. והדבר הופך למסובך יותר בבתים בהם הרצפה היא כפולה.

תפריט נגישות

× < class='eael-toc-title'>תוכן עניינים

אינסטלטור צדיק ובזמן.

השאירו פרטים או התקשרו ואחזור אליכם במהירות